14 Aralık 2007 Cuma

Billy Wilder

Billy Wilder 1906 doğumlu, 21 kez oscar adayı olup bunların 7'sini kucaklamış senarist, yapımcı, yönetmen...

Amerikan sinema sektöründe efsane filmlerin altında imzasını görebilirsiniz.

Mesela meşhur Marilyn Monroe'nin eteklerini uçuşturduğu, ikon haline geldiği film olan 'The Seven Year Itch', Sabrina, bizde de aynısı çevrilen (Sadri Alışık ve İzzet Günay'ın oynadıkları) komedi başyapıtı 'Some Like It Hot', oscar ödüllerini silip süpüren harika film The Apartment, yeni dönem sinemaya bırakılmış bir köşe taşı olan 'Sunset Blvd.' ve nicesi...


* * *

Eskiden filmler sadece film yapmak isteyen kişilerce çekilirdi, çünkü bu insanlar yaptıkları işi severlerdi. Hatta o eski ve değerli stüdyo kodamanlarından nefret etmeyi bile severdik. Bugün onları özlüyoruz, çünkü sinemaları kontrol eden insanlar her yıl daha da iğrençleşiyor. Şimdi de “yarının insanları” çıktı.

Bu insanlar kravat, film ya da prezervatif de satıyor olabilirlerdi; onlar için hepsi aynı şey. Hollywood artık film çevirmekle ilgilenmiyor. Para kazanmakla, daha çok para kazanmakla ilgileniyor. Her şey satışla ilişkilendirilir hale geldi. Satıcı ya da dilenci olmaya mecbur kalıyoruz. Teneke bardakla dilencilik yapmakta hiç bir zaman iyi olmadım. Ben, filmin kendisinin filmin pazarlamasından, fragmanından daha önemli olduğu dönemlerde filmler çevirdim.

Herkes kendisinin bir “karakter” olduğunu zannediyor. “Ben bir karakterim” diye yazan tişört giymiş birini görmüştüm. Bu tişört büyük ihtimalle Tayvan’daki bir üretim hattında imal edilmişti.

Benim de filmlerimin satılması için soytarılık etmem gerekiyor; çünkü benden beklenen bu.

Billy Wilder

Hiç yorum yok: