6 Mayıs 2008 Salı

Adios Sergen

"Zeki ve ahlaklıyım ama çok çevik olduğum söylenemez"

Futbolun tutunamayanı, ilgisizlik hastalığı sahibi, artık klişe hale gelen "isteseydi marsa giderdi, şurda oynardı bunu yapardı" cümleleriyle daima anılacak, atyarışıyla özdeşleşen, bu toprakların ve Beşiktaş'ın gelmiş geçmiş en yetenekli adamlarından biri, özel biriydi Sergen.
Beşiktaş'tan ilk kopuşunda içimizden de birşeyler kopmuştu sanki, velhasıl hangi şartlarda-nasıl gönderildiğini hala iyi bilmiyoruz, sahiplenen futbolcunun kulüpten ayrılması asabiyet yapıyo bünyede ilk suçlanan da yöneticilerin ve basının yanlı tutumu nedeniyle topçu oluyor illaki. Keza Feyyaz'ın da ayrılışı hemen hemen aynı şekilde olmuştu ki o da bir o kadar can yakan hadiselerden olmuştur.
İstanbulspor'da beyaz kramponlarıyla tkımını sürükleyişi, Galatasaray'da Lucescu zamanı muhteşem performansı, diğer takımlardaki inişli çıkışlı yıllar ve 100.yılda yine Lucescu-Sergen önderliğinde makina edasında işleyen Beşiktaş'ı sırtlaması ve Sergen attı şampiyonluk geldi sesleri hala kulaklarda.


Tercihleri, canı isteyince oynaması, başına buyruk davranışları, fazlasıyla geniş oluşu, göbekli futbolcu tanımını yeniden yaptıran, futbolumuza şüphesiz renk katmış adam Sergen.
Ali Şen döneminde 90da frikikten attığı golü kim unutabilir, ya da deplasmanda Denizli'de olağanüstü golünden sonra tribünde kendimizi sağa sola attığımızı, Chelsea maçındaki performansını, Almanya milli maçında attığı unutulmaz deparı, İsveç maçındaki kafa golü, son gelişinde yerdeyken göbeğini kaşıya kaşıya attığı rövaşatayı yada...

Şifo Mehmet'in taşıdığı 10 numara formayı ondan alıp hakkaten 10 numara işler yaptı, teknik açıdan allah vergisi yeteneğiyle fazlasıyla sıkıcı futbolumuzu aydınlattı umarsız adam, yolu açık olsun...

Uykusuza Masallar & Zaman Beklemez

Son zamanların bence en başarılı iki albümü.
İlki Feridun Düzağaç'tan Uykusuza Masallar; FD'nin ilk dönem albüm ve şarkılarına benzeyen bir oakadar da kulağa yeni gelen, kötü şarkı yok diye rahatlıkla diyebileceğimiz şahane albüm.
Hepsi birbirinden güzel tadlar bırakan albümde Beni Bırakma, Yeniköy, Söz Ver, Yüzün, Özledim, Senin İçin adlı şarkılar öne çıkıyoki hemen hemen bütün albümü saydım heralde:)


İkinci sözkonusu albüm ise henüz raflara yeni düşmüş olan ilk albümüyle çoğu kişinin bazı diziler sayesinde tanışmış olduğu Pinhani ve Zaman Beklemez...
Çoğu tek albümlük grup ve kişiler yüzünden Pinhani de merak ettiğimiz, acaba sonraki işleri nasıl olacak diye beklediğimiz kaliteli müzik yapan bir grup.
Neyseki utandırmadılar, aksine enfes parçalarla dolu tekrar tekrar dönüp dinlenesi şarkılara imza atmışlar.
Albümde Zaman Beklemez muhteşem, diğer öne çıkan parçalar Düğün, Sırası Değil, Bir Anda, Sevmekten usanmam adlı güzide eserler efendim.

Israrla isteyiniz, kendinizden geçiniz...

4 Mayıs 2008 Pazar

Leaving Las Vegas

"Karım beni içki içtiğim için mi terketti yoksa karım beni terkettiği için mi içmeye başladım hatırlamıyorum..."Yönetmenliğini Mike Figgis'in yaptığı, Nicolas Cage'in henüz abidik gubidik her önüne gelen filmde oynayıp kendisinden tiksindirmeden önceki gerçekten şahane performansıyla oscar heykelciğini kucakladığı ve Elisabeth Shue'nin da fazlasıyla sempati uyandırdığı bir aşk filmi ya da daha çok bir alkol filmi.
Kitaptan uyarlanan bu filme ilham kaynağı olan yazarın da içki yüzünden 35 yaşında yaşamını yitirdiği rivayet edilir...

Biz Bize Benzeriz

Yeşilçam'ın fenomen oyuncusu Yadigar Ejder ve My Name is Earl'ün en renkli oyuncusu Randy