13 Aralık 2007 Perşembe

25 Adımda Film Klişeleri

Özellikle Hollywood yapımlarında ezelden beri gözümüze batan, fotoğraftaki gibi saç baş yolduran artık alışıp bizim için de sıradanlaşan acayip durumlar mevcut fazlasıyla.
(foto'daki John Cusack'tir bu işle bir ilgisi olmadığı gibi candır, severiz-sayarız kendisini)

-ilk akla gelen bizde de çok örneği olan filmdeki birinin elini kaldırır kaldırmaz taksi bulabilmesi, taksiye verilen paranın hep tam olması, filmlerde para üstü alınmadan kaptan şöförlere hibe edilmesi gibi...
-Yine macera filmlerinde ekşın doruktayken kahramanın 'macgyver' misali her türlü bombadan, kurşundan kaçabilmesi-ki bu konuda Prison Break 2.sezonu da işin bokunu çıkarmıştır, mümkün mertebe hapiste kalsın bizim elemanlar mümkünse.
-ve yine son dönem amerikan yapımlarında-Krallık'ta olduğu gibi- harika bir macera filmi kisvesi altında Amerikan milliyetçiliğinin dibine vurma, reelde olduğu gibi filmlerde de özellikle o çirkin! arap ülkelerine barış ve adalet götürme, o ülkeleri olabildiğince aşağılayıp kahramanlarımızın ortalığın canına okuyup mutlu sonla biten hele 11 Eylül sonrası mantar gibi türeyen onlarca saçmalık.

bir ton var böyle, aklına gelen olursa burdan yazsın paylaşalım, anaa doğru yaa diyelim, kıkır kıkır gülelim ister deli gönül...

* * *
1. Gitmek istediğiniz binanın karşısında veya önünde kolaylıkla park edecek bir yer bulabilirsiniz
2. Taksiye para verirken, cüzdanınıza bakmayın rasgele elinize bir miktar para alın kesinle doğru miktarda para vermiş olacaksınız.
3.Televizyon veya radyo haberleri doğrudan sizinle alakalı, sizi de etkileyecek bir haberdir
4.Her kapıyı bir kredi kartıyla veya ataçla açabilirsiniz. Ancak bu içerde çocuk bulunan yanan bir binanın kapısıysa işler değişir:)
5.Eğer birden sokakta içinizden dans etmek geldiyse, herkes önceden o kareografiyi çalışmış gibi size katılır.
6.Bütün bombaların üstünde, kocaman kırmızı rakamlar olan elektronik bir ekranla beraber gelir. Böylece ne zaman patlayacağını bilebilirsiniz.
7.Eiffel kulesi Paris’te her binadan her pencereden görülebilir.
8.Her polis memuru emekliliğine bir kaç gün kala hayatında hiç olmadığı kadar ölüme yaklaşır.Hele ki ailesi onun için bir parti düzenliyorsa:D
9.Arabalar asla benzine ihtiyac duymaz, eğer ki biryarışa katıldılarsa ortasında bitebilir ama:D
10.Her yalnız kadının bir kedisi vardır.
11.Eğer birden fazla düşmanla çevrilmiş bir kareteciyseniz, düşmanlarınız siz ortada dans ederken teker teker saldırmayı tercih ederler.
12.Bir alman askeriyle konuşmak için almanca bilmenize gerek yok, alman aksanıyla ingilizce konuşsanız o sizi anlar. Hatta nazi kampındaki alman askerleri kendi aralarında ingilizce konuşmayı tercih ederler. Bu uzaylılar içinde geçerlidir.
13.Eğer telsizi kapattıysanız, tam o anda birinin size ihtiyacı olacaktır
14.Arabalar tek kurşunla patlar.
15.Eğer birileri tarafından kovalanıyorsanız, elbet aralarına karışıp kendizi kaybettirebileceğiniz bir festival kalabalığı bulabilirsiniz.
16.Havalandırma sistemleri bir binadaki en iyi saklanma yerleridir. hiç kimse oraya saklandığnızı tahmin edemez ve bütün binayı rajatlıkla dolaşabilirsiniz.
17.Her savaştan sağ salim çıkabilirsiniz taki sizi bekleyen birinin fotoğrfını başkasına göstermedikçe.
18.Bir kişi 20 kişiye ateş açınca onun hepsini öldürebilme ihtimali, 20 kişinin bir kişiyi öldürme ihitmalinden yüksektir.(buna stallone kanunu denir)
19. Işığı kapatıp yatağınıza gideceğinizde, odanız yine de aydınlıktır önünüzü görebilirsiniz.
20.Çirkin bir kız birden bir sinema yıldızına veya okul balosundaki güzellik yarışmasında birinciye dönüşebilir. Tek yapması gerek gözlüklerini çıkarmak ve biraz da saçları dağıtmak.
21.Sadece basit bir kurşunla öldürebilecekken,, megalomanyak kötü insanlar onları ya bir füzeye bağlari ya zehirli bir gaz ile, lazerle veya köpek balıklarının içine atarakdüşmanını öldürmeyi tercih eder.
22.Elektrikli bir testereyi ihtiyacınız olduğu her an bulabilirsiniz.
23.Amerikada her gaz istasyonunda arka cebinde kırmızı bir bez taşıyan bir pompacı olur.
24.Her polis araştırmasında en az bi kere bir gece kulübüne gitmek gerekir.
25.Üflemeli çalgılar hariç herhangi bir müzik enstüramnını parmaklarınızı oynatmadan çalabilirsiniz.

Hiç yorum yok: