20 Aralık 2007 Perşembe

baba, büyüksün!..


Ekim ayındaki rahatsızlığı, bırakacağına dair sözüne rağmen sigara, alkol ve düzensiz beslenme gibi nedenlerle tetiklenen hastalığı ve ardından malesef Savaş Dinçel aramızdan ayrıldı.
Babacan tavırlı, oynadığı karakterler ve mimikleriyle yeni dönemin Hulusi Kentmen'i gibiydi rahmetli.
Geçmişi de dolu dolu ve bir o kadar da engebeliymiş. Devlet tiyatrolarında çalışırken 1980 askeri darbesiyle tiyatrodan uzaklaştırılmış, karikatüristlik de yapıyormuş ayrıca. Nedense bu güzel insanların farklı özelliklerini öldükten sonra okuyoruz güzide basınımızda. "Çizgilerle Nazım Hikmet" adlı çizgiromanlarıyla sergi de açmış geçmiş dönemde.
Şehir tiyatrolarında oyunculuk, yönetmenlik, amatör çizim, afiş, karikatür gibi alanlarda çalışan Savaş Baba Hababam Sınıfı'nın son seri filmlerinden birinde rol almış, ayrıca Ağır Roman, Cumhuriyet, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar ve dizi dünyasında Bizimkiler'in yanında semt kültürünün tüm güzelliklerini bize sunmuş olan Ekmek Teknesi ile gönlümüzdeki yerini almıştı.
Hep babacan, hep mahallenin en şık abilerindendi, ruhu şad olsun...

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar'ın Hacı Hoca'sını kaybettik, Erkan Can ile birlikte çatır çatır oynadıkları filmin ve sinemamızın en güzel sahnelerinden biri şüphesiz, alkol alma ihtiyacı doğuran, bitirdiniz bizi abi dedirten o sahne..güle güle Savaş Dinçel, Baba Büyüksün!..


torba suat:
niye böyle oldu be abi? ben çok sevmiştim be abi. o kadar mektup gönderdim insan bir cevap yazar. benim günahım ne be abi?

hacı hoca: bak koçum belli olmuyor ama benim bir tek kulağımın arkası kaldı. artık acı çekmekten ve acı çektirmekten zevk almamayı öğrendim. sevgililer...bizim olanlar ya da olmayanlar... hepsi iz bırakır. bu izler simdi seninki gibi çok derinini çiziyor. hepsi kalır ama inan yeni izler de olacak. yaslıları düşün... sanki her seyi bilirlermis gibidirler. ama öyle değil. ne kadar acı çekersen çek sunu hiç unutma; çizilecek bir yer hep vardır ve çizecek bir yer... ressam olur insanlar baskalarının kalbini kazıya kazıya, ya da resim olurlar senin gibi; kazına kazına.

Hiç yorum yok: