19 Aralık 2009 Cumartesi

Nuovo Cinema ParadisoÜlkemizde Viontele ya da rahmetle andığımı Ahmet Uluçay'ın şahane filmi Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak gibi filmler çekildiyse, bu Cinema Paradiso sayesindedir. Pek çok sinemacıya ilham vermiştir Salvatore ve Alfredo'nun, değişimi, insanı, sevgi ve daha çok şeyi anlatan bu sıcak hikayesi.
Özellikle bizlere çok yakın gelen film, her haliyle. İtalyan alt-orta sınıfın yaşam mücadelesi, yaşam koşulları, durumlar karşısındaki hal ve hareketleri Türk filmi izliyormuş hissine sevk ediyor insanı.
Aynı hissi yine diğer bir İtalyan başyapıtı Bisiklet Hırsıları filminde de fazlasıyla yaşamak mümkün.
Köyün meydanını sahiplenen delisi, sinemaya bağıra bağıra selam vererek giren amca, aynı filmi onlarca kez izlediği her halinden belli, replikleri ezberlemiş adamlar, yönetmenin çevresinden duyduğu-gerçekten yaşanmış olan kilise görevlisi pederin filmleri halktan önce izleyerek öpüşme sahnelerini sansürletmesi gibi hakkaten bomba sahnelerinin haddi hesabı yok desek yeridir.Yine müzikleri bu sımsıcak hikayeyi kucaklayan filme değer katan artılardan. Film müziklerinde Ennio Morricone ismini görünce şaşırmadık haliyle. Bilumum kültleşmiş western ve sayısız başyapıtı akıllara müzikleriyle de kazıyan sinemanın görünmeyen kahramanlarından, yüce bir varlık kendisi:)
Oyunculuklar da gösterişsiz filmin üzerine çıkmayan abartısız bir o kadar da mükemmel. Özellikle makinist Alfredo rolü ve çocuk oyuncunun büyük başarısını yamadan olma. Doğup büyüyen, bir adım dahi ileri gidemeyen taşradan makinist Alfredo'nun zoruyla kaçıp giden Toto'nun uun yıllar sonra başladığı yere geri dönüşü ve filmin yine sinemdaki son sahnesi ise sinema tarihine geçecek cinsten...Toto'nun Alfredo'dan kendisine miras kalan-kesilen sahnelerden oluşan filmi izlerken gözyaşları pıtır pıtır akar abimizden. Ordaki ufak sahnede filmi koyan makinist rolünde filmin yönetmeni Tornatore'yi görürü ki filmin kamera arkasında bu rol için filmi onurlandırması adına Fellini ustaya bir mektup yazar. Fellini'nin cevabı da muhteşemdir. "Bu naif filmin önüne geçmeme adına teklifinizi reddediyorum. Benim yerime daha a ünlü olan Tornatore'nin oynaması daha uygun olur" demişki ufaktan güldüren ve zeka pırıltılı mesajıyla helal olsun dedirten bir hareket...
Daha fazla detaya girmemek lazım zaten film biliniyor, seviliyor, izlemeyenler için de birşeyler bırakmak lazım.


89 yılında oscar ve birçok festivalde taçlandırılmış, benim gibi uzun süre dvdsini beklemiş ve hala izleyemeyenler için vakit kaybetmemelerini öneririm. Saga tarafından çıkarılmış dvdsi piyasada mevcut.

5 yorum:

stalker dedi ki...

bizim marmara'nın taptığı bi filmdir. gelir zaten birazdan bıdıbıdı eder :P

bencesi;

10 üzerinden 7.8..

SirEvo dedi ki...

Merak ettiklerimden bu da. İlk fırsatta izlenmeli. İzlendikten sonra da yazın okunmalı. :D

Şairler Parkı dedi ki...

Vcd, Divx, Dvd ve Orjinal dvd çeşitleri olarak arşivimde yer alıyor. Her zaman 1 numaramdır. Blogda ilk yazdığım sinema filmi yine budur.

http://sairlerparki.blogspot.com/2008/09/cinema-paradiso.html

Director cut'u orjinalinden farklı olarak 10 dakika kadar uzundur. İzlenilecekse bu versiyonu izlenmelidir.

Bonus olarak İl Postino'da mutlaka izlenmelidir. Sağol be Ferdinand.
Stalker patron 7,8 vermiş ama olmamış diyor ve 10 üzerinden 100 veriyoruz.

marmara

Şekerli dedi ki...

Link versende izlesek, ama şu 10 dk kadar uzun olanı. :)

ferdinand dedi ki...

Sen sağol marmara, sinemasever olarak geç de olsa görevimii yaptık izledik:)
Il Postino da yan yatmış şekilde rafta duruyo, izlenmeyi bekliyo.
projektör hayaliyle yanıp tutuşuyorum, bi gerçekleşse evden çıkmayacam zaten andım var:)