25 Mart 2009 Çarşamba

Leon'dan Nağmeler

leon : birini öldürünce hiçbir şey aynı kalmaz..hayatın sonsuza kadar değişir..hayatının geri kalanını bir gözün açık uyuyarak geçirmek zorunda kalırsın..

mathilda : uyku umrumda değil leon, ben aşk istiyorum ya da ölüm...


Luc Besson'un yapımcılığa başlayıp gudik filmler peşinde koşmadığı zamanların en güzel örneklerinden biri Leon. Tıpkı Derinlik Sarholuğu filmi gibi, bu filmde de olağanüstü müzikler, birbirinden güzel görüntüler kaşılarken insanı Jean Reno faktörü de önemlidir diğer Besson filmlerindeki gibi. Yine Subway filmi de punk karakterlerle metroda geçen enteresan filmdir. Yönetmenin son kayda değer işi 2005'te çekilen Angel-A filmidir, masalsı anlatımıyla Paris'e yine hayran bırakır, benim gibi seveni olduğu kadar sevmeyeni de mevcuttur.

Angel A

Leon filminden bahsedilecekse eğer Luc Besson'un 94'te Leon'a başlamadan 4 yıl önce çektiği ve başrolde karısını oynattığı Nikita filmine değinmeden olmaz. Leon filminin temeli bu filmde atılmıştır. Jean Reno'nun Nikita'da ufak da olsa yer aldığı "Temizlikçi" rolünün hemen hemen aynısını görürüz Leon'da. Jean Reno'nun karakteri mükemmel yorumlaması, en iyi arkadaşının hiç soru sormayan bitki olmassı gibi birsürü ayrıntı filmi daha da yukarı çeken nedenlerden. Zaten Jean Reno ve Gerard Depardieu olmasa son dönem Fransız iflmleri ya da yabancı filmlerdeki Fransız karakterleri kim canlandıracak bilmiyorum, bunlara bayan olarak güzel insan Juliette Binoche de eklenebilir.


Velhasıl Nikita da izlenirse güzel bir ikili oluşturuyor, izlenmemesi durumunda büyük kayıp yaşamıyor sinemasever bünyeler.
Temizlikçi hususu ince ama zekice bir hareket Nikita'dan gelen. Leon'da da Mathilda hayatını kazanmak için tam olarak ne yapıyorsun diye sorduğunda Leon ona temizlikçiyim diye karşılık verir, olaylar gelişir...

Gary Oldman

Yine şahane müzikler vardır ki bir tanesi hepimizin hayatında yer etmiştir. Sting ve Shape of my heart filmde öyle bir yerde çalar ki duvara çarpmış gibi olur insan. Yine Jean Reno'nun mükemmel performansı ve tabiki ileriye dönük sinyalleri henüz o yaşta veren Natalie Portman'ın kusursuz oyunculuğu filme ruh katan büyük nedenlerden. Yine Gary Oldman'ın manyak ötesi dedektif karakteri ne menem bir şeydi arkadaş, klasik müziği açıp enteresan hareketler yapan Oldman'ın oyunculuğu da aşmış işlerdendir kuşkusuz.
Artık başyapıt diye kolaylıkla andıracağımız ve yönetmene çağ atlatan Leon'un mükemmel replikleriyle ve filmden görüntüler eşliğindeki Sting parçasıyla bitirelim, daha fazla caz yapmadan...

Mathilda : Leon, sanırım bir şekilde sana aşık oluyorum.

Bu başıma ilk gez geliyor, biliyor musun ?

Leon : Daha önce hiç aşık olmadıysan, bunun aşk olduğunu nerden biliyorsun ?

Mathilda : Çünkü hissediyorum.

Leon : Nerede ?

Mathilda : Karnımda. Sıcacık. Hep orada bir yumru olurdu ama şimdi geçti.

4 yorum:

Şairler Parkı dedi ki...

Kadınlar ve çocuklar asla...Güzel replikti.

Ege

ferdinand dedi ki...

kesinlikle onu unutmuşuz başkan:)
bir de Gary Oldman'ın Beethoven temalı repliği de süperdir. Filmi dün tekrar izleyince filmin sonundakinin en güzeli olduğuna kanaat getirdim.
Mathilda fimin sonunda geri dönmeyen Leon'un bitkisini toprağa verirken dillendirir,akabinde shape of my heart çalmaya başlar,hayat durur...

Mathilda: I think we'll be OK here, Leon.

Asosyalsosyalist dedi ki...

4 kere izlememe rağman şimdi dikkatimi çeken enfes bir detay.leon kapıdaki güvenliği yumrukla yere indirirken 360 derece dönen kahve fincanının üzerinde ''me boss.you not''
yazması.

SirEvo dedi ki...

Buraya yazdığım ilk yorum jean Reno'nun hem benim hem de sanırım dünyanın gözünde efsane olmasını sağlayan filme gitsin.

Bu nasıl bir oyunculuktur be abi ya. Yok mudur bunun kopyası başka bir filmde? Tekrar tekrar izlemek mi gerekiyor yani? Ayıp vallaha. :)

Natalie Portman da o zamandan ne olacağını belli etmiş. O filmdeyken yaşı 13 yav, inanılcak gibi bir şey değil.
2 tane müthiş performans, şahane bir konu.
Hala izlemeyenler varsa Leon'u, çok şey kaybediyor.